G[S]T->Team Comunity
BuN VeNiT pe FoRum G[S]T
G[S]T->Team Comunity
BuN VeNiT pe FoRum G[S]T
G[S]T->Team Comunity
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Echipa G[S]T va ureaza Bun Venit pe forum speram sa va distrati pe forum. Avem Chat ,jocuri si puteti face si cerere pentru intrare in clan

 

 Comportamentul CodatiloR

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
upDate
New Member
New Member



Mesaje : 15
Data de inscriere : 08/12/2009

Comportamentul CodatiloR Empty
MesajSubiect: Comportamentul CodatiloR   Comportamentul CodatiloR Icon_minitime12th Decembrie 2009, 2:29 pm

Atitudinea unui jucator codat:

Urla mereu ca el are Steam, nu are cum sa aibe coduri; astea sunt praf in ochi, site-urile cu cheaturi pentru Counter-Strike sunt pline de cheaturi scrise special pentru a trece de VAC2 fara probleme.

Cum ii prindeti? cu rabdare, demo, cu putina vointa, atentie si UN mare dram de noroc (multi cheateri sunt prinsi chiar in ultimele clipe ale demo-ului); se poate ajunge la o rata de prindere a cheaterilor de peste 70%, ceea ce e destul de bine incat sa-i descurajeze si pe ceilalti, neprinsi pana in prezent.

Indicii:

1. Scorul
Desi poate da un indiciu destul de important, nu este neaparat cea mai buna unealta... unii cheateri apeleaza la bine cunoscutul "wall" insa cu aim-ul stau de la foarte prost in jos si wall-ul ala nu-i ajuta uneori decat sa moara mai repede;
In general, scorul mare (a se citi diferenta mare dintre kills si deaths, ca daca are 64 la 64 nu e cine stie ce importanta) poate insemna ori ca este foarte bun, ori ca triseaza... Personal am incercat sa-mi dau seama de a doua varianta intrand in contact direct cu jucatorul, incercand sa vad daca atunci cand ma omoara "atitudinea" este de "direct approach" sau evaziva... in general, contrar aparentelor, cheaterii vin de dupa colt, apar brusc in cadru din ascunzatori, nu stau fix in spatiu deschis si trag... Incearca sa creeze aparenta de "skill".

2. Atitudinea
Am trecut de scor, avem cativa suspecti, ce urmeaza? Observatia... atat activa, din timpul jocului, cat si pasiva, in timp ce-i studiem pe "inculpati".
In general, cheaterii nu au "teamwork"; ei sunt aia de pleaca primii din baza, isi ocupa pozitiile favorite sau se duc ca berbecii peste adversari, stiind dinainte pe unde vin acestia. Au propriile trasee si nu prea ai sa-i vezi colaborand cu ceilalti jucatori din echipa pentru castigarea rundei ci ii va interesa mai mult sa faca ei fraguri multe ca poate-poate iau admin sau intra in vre-un clan.
Tot cheaterii, ca sa-si acopere vina, vor fii primii care urla "ala e cheater! ala are coade!" in momentul in care un jucator mai inveterat incepe sa-i vaneze sau le strica lor "frumusete" de scor... e aproape o schema clasica...

3. Stilul de joc
Aici pot fi multe de spus, insa voi incerca sa fiu cat mai succint si sa ma bazez pe observatiile strict personale.
- Cheaterii vor avea scor mare indiferent de plansa si indiferent de arma; oricat de bun ai fi, exista momente ale zilei si harti pe care pur si simplu nu te descurci sau nu ai noroc. Aici voi face o mica paranteza sa precizez ca cheaterii cu "wall" pot fi mai bine prinsi pe harti mai mari, unde este necesara oleaca de strategie, pe hartile mici (gen fy) fiind avantajati cei cu "aimbot" (chiar daca ai wall si stii de unde vin adversarii, cand aia sunt 5 si tu esti unul, nu prea merge). De aceea e bine sa observi anumiti "suspecti" pe mai multe tipuri de harta...
- AWP... pe muuuulte harti si la muuuuulti cheateri, este arma favorita... de ce? Pai cand stii de unde vin adversarii si eventual si hartile la care se poate trage prin perete, awp-ul este arma ideala... Te asezi in "pozitia de lucru", pui tinta si astepti; daca ceilalti nu au cheat si nu ies tragand cu 2 secunde inainte de a aparea de dupa colt, sunt "sitting ducks".
- Trasee; aici avem trei stiluri mari si late: 1. Stilul "berbec innaripat" cand dai un fast-buy si pleci direct spre baza adversa, de multe ori tragand dinainte de a da coltul, stiind ca ceilalti nu au avut timp sa se pozitioneze sau ca stau in asteptare, pititi dupa cutii; 2. Stilul "evaziune dar cu stil", cand cheaterul asteapta ca ai lui colegi sa-si cumpere arme, eventual sa plece care pe unde, timp in care el danseaza un pic prin baza, cu tinta spre pamant, parca cautand ceva in timp ce-si alege arma, apoi ridica tinta la nivelul capului, studiaza un pic peretii (numai orientat spre baza adversa) eventual scapa si cate un foc de emotie apoi se indreapta spre locul de conflict, fara ezitare, se pozitioneaza si asteapta (atitudine observata mai ales pe de_aztec si de_nuke); 3. Stilul "cutitar pana la moarte", unul din "favoritele" mele... baietii astia chiar isi inchipuie ca pacalesc pe cineva: incepe runda, daca cumpara o arma sau grenada si fug spre baza adversa, doar cu cutitul in mana, trecand prin coridoare, locuri aglomerate, ascunzisuri de unde oricand ar putea sari un adversar fara sa se uite, fara ezitari, direct spre locul de plasare al bombei sau facand un cerc laaaaaarg astfel incat sa cada exact in spatele adversarilor, iar apoi scoate arma si trage fara ezitare, uneori cu mult inainte ca adversarii sa fie in vizor.

4. Demo-urile
Pozele nu-ti arata nimic... decat daca "neinspiratul" are nesansa sa aiba un cheat care afiseaza un mesaj publicitar pe al sau ecran... nici demo-urile nu sunt 100% bune, insa de multe ori ajuta la respingerea "contestatiilor"; iar in timp ce faci un demo si stai linistit ca spectator, poti observa micile detalii care fac diferenta dintre joc curat si joc "baiete, du-te si triseaza la altii ca aici ti-a expirat timpul!"; in demo-urile facute pana acum pot spune ca am avut si un dram de noroc... Stateam si vizualizam din perspectiva "suspectului de serviciu" (cea mai buna metoda de a observa) si cam poti sa-ti dai seama de urmatoarele : cand individul sare de colo-colo cu awp-ul cu tinta I activata de zici ca-i cutremur si trage direct head-shot, e cheat! Cand individul trage doar un foc-doua indiferent de arma si da in 98% din cazuri headshot, e cheat; cand individul sta un pic si plimba tinta pe pereti, eventual trage si cateva focuri mai de la distanta ca si cum ar urmari pe cineva iar apoi se duce in ascunzatoare si trage in cel ascuns acolo direct, desi runda de-abia a inceput si nu a aparut nimeni in cadru care sa se duca spre ascunzatoare, e cheat; cand individul se indreapta intr-o directie fugind, apoi schimba brusc directia, trece pe walk si urmareste cu tinta o linie imaginara pe zid iar la cateva secunde in cadru ii apare un adversar care moare repede, e cheat (aici sunt avantajoase demo-urile... ii inregistrezi iar apoi poti sa muti sa vezi daca acolo unde trageau ei chiar era cineva sau se misca cineva pe directia urmarita de ei); pe unii cheateri i-am prins datorita jucatorilor afk sau badcamperi... in timp ce restul echipei se lupta cu adversarii, ei "par ca se gandesc" la unde ar putea fii ceilalti care nu apar la "dead" si se duc in baza adversa pe trasee care ocolesc in mod convenabil linia frontului iar cand ajung in baza adversa tinta lor este fixata pe directia afk-ului de cateva secunde bune! Nu exista ezitare, nu exista "aoleu, daca ma astepata pitit dupa colt!".

5. Norocul
Trebuie sa ai noroc; skill-ul ti-l formezi tu, dar daca ala de triseaza stie ca-s admini online (a, alta metoda, care tine si ea de noroc dar si de "tactica" din partea adminilor care joaca sub alt nume... in general sunt unii cheateri care joaca numai la anumite ore cand sunt f putini sau deloc admini pe server... intra, fac repede scor mare si ies... iar apoi cand revin, ii vezi cum intra, baga un /admin in consola si daca primeste raspuns ca sunt cel putin doi admini, ies instantaneu... cand e un admin si multi jucatori se risca, deoarece saracu' admin, daca mai e si prins in joc, nu prea are timp sa-i vada) rar va face erori... multi cheateri i-am prins chiar in ultimele secunde de indoiala... iar pe altii am avut bafta sa intru in joc, sa trec pe spectate sa vad cum stau echipele si sa pic chiar pe individ in timp ce tragea printr-un zid headshot-uri la niste adversari, chiar de la inceputul rundei!

Sper ca acest mic "tutorial" va ajuta pe viitor si stiu ca vor aparea si strigate "ca sunt unii buni care joaca cum ai descris tu aici si nu au cheat!"; din ce am observat pana acum, rar se intampla asta... de aceea, ca la orice alt joc de perspicacitate, trebuie sa-ti dezvolti un al saselea simt... sunt unii care intr-adevar joaca foarte bine sau daca nu joaca f bine au harti pe care stiu la ce sa se astepte, cunosc in general locurile de ascunzis (mai ales pe dust2) si e normal sa traga acolo din instinct; insa una e cand te duci, sari si tragi dupa o lada unde te astpeti sa fie oameni (mai ales la bombsite B de pe dust2) si alta e sa te duci alergand, sa treci pe walk brusc si sa tragi prin usile de lemn, aparent la intamplare si sa dai headshot sau sa-i iei 90% adversarului, fara sa-l fi vazut o milisecunda. Sunt cateva chestii de instinct care se dezvolta pe parcurs, atat ca jucator cat si ca admin. Nu va faceti griji, am vazut si destui din astia buni care poate ca folosesc si ei coduri din cand in cand, doar ca s-au plictisit sau ca stiu ca oricum nu le face nimeni nimic (ori fiind admini, ori cunoscand adminii) insa acesti jucatori pot fi observati mai apoi, la un joc serios, cum joaca fara cheaturi si chiar au tactica; iar daca tie, ca simplu "invitat" pe server nu-ti place asta, alege alt server sau revino mai tarziu!

By -=GsT=-# TeaM
Sus In jos
-sTaNyk-
Administrator
Administrator
-sTaNyk-


Mesaje : 232
Data de inscriere : 01/11/2009
Varsta : 32
Localizare : Romania - Bucuresti

Comportamentul CodatiloR Empty
MesajSubiect: Re: Comportamentul CodatiloR   Comportamentul CodatiloR Icon_minitime7th Martie 2010, 11:36 am

gh pentru tot !
Sus In jos
https://gst1.forumgratuit.ro
 
Comportamentul CodatiloR
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
G[S]T->Team Comunity :: Cs HeLp Page :: Discutii Generale despre Counter-Strike-
Mergi direct la: